Horké letní dny už jsou sice dávno za námi, ale malé tropické zákoutí, které vám bude připomínat příjemně strávenou dovolenou, si můžete vytvořit i u vás doma. Ananasovník je poměrně nenáročná rostlina.
Ananasovník (Ananas Comosus) si můžete pořídit jako okrasnou rostlinu zakoupenou v zahradnictví nebo vlastnoručně vypěstovat z plodu. Osobně jsem dala přednost druhé variantě, protože ráda zkouším nové věci a jako většina žen – miluji sladkou chuť tohoto ovoce. A jak na to?
Množení:
Vyberte si čerstvý plod s úplnou růžicí (zejména středových) listů. Doma si připravte dostatečně široký květináč nebo jinou nádobu, která bude mít dole středně velké otvory. Dno vyložte drenážní vrstvou, nasypte směs rašeliny a ostrohranného písku v poměru 1:1. (použít můžete i směs pro orchideje a pokojové rostliny a běžný písek). Růžici ananasu uřízneme asi s jedním centimetrem plodu. Tento „vršek“ postavte do květináče, kde bude kolem růžice dostatek prostoru, až se rozroste. Zasypte ho směsí hlíny a řádně upevněte tak, aby stál vzpřímeně a byla pokryta báze plodu. Rostlinku zalijte. Kolem květináče upevněte drát, kterým vytvoříte obloukovou oporu pro polyetylenový sáček. Ten bude sloužit jako miniaturní skleník. Je důležité sáček denně snímat na pět minut a nenechat zeminu vyschnout. Ideální je udržovat teplotu 24° C. Jakmile začnou ze středu růžice vyrůstat nové listy, můžete sáček odstranit.
Důležité je být trpělivý, odměnou vám bude celoročně zelená rostlina s malými květy.
Průběžná péče:
Ananas zaléváme do misky, aby si vodu mohl načerpávat sám dle potřeby. V létě jednou až dvakrát za sedm dní, mezi zálivkami necháme půdu vyschnout. V zimě udržujeme větší sucho a zaléváme ho jedenkrát za týden. Listy můžeme podle potřeby otírat navlhčenou vatou nebo postřikovat rozprašovačem ze vzdálenosti přibližně 15 cm od listů.
Nejvhodnější je umístit rostlinu na místě plném slunce, v místnosti s teplotou 18 – 21°C (např. mé rostlince se líbí na okně v koupelně, které směřuje na východ).
Pokud okraje listů zhnědnou (nebo jsou-li hnědé při sázení plodu), odstřihneme je těsně před zdravým zeleným listovým pletivem.
Příběh ananasovníků:
Tyto nenáročné rostliny pochází z Brazílie a Evropu poprvé spatřily koncem 17. století. O 30 let později začal být v Anglii pěstován jako lahůdka pro společenskou smetánku až do doby, než se před rokem 1970 rozběhla komerční výroba. Dnes je pěstujeme čistě pro dekoraci a plody se objevují jen mimořádně. V interiérech našich domovů se nejčastěji vyskytují tyto tři varianty: zelený, úzkolistý Ananas Comosus, menší Ananas Comosus Variegatus se širokými, pruhovanými listy a poměrně velký Ananas Bracteatus Striatus se žíhanými listy.