Zakládáme ekologickou zahradu plnou léčivých bylinek

Bylinky, zdroj: pixabay.com

Máte u svého domu alespoň malou zahradu nebo jste majitelé zahrádky v nějaké zahrádkářské kolonii? Pokud ano, pak dnešní článek je inspirací právě pro vás. Vytvoříme si léčivou zahradu pomocí nejrůznějších bylinek. 

Co je to ekologická zahrada?

Ekologickou zahradou je přírodní biotop, který co nejvíce zapadá do okolního prostřední flory. Nejlépe je, když zahrada plynule navazuje na okolní ekosystém a vytváří jeden nerozdílný celek.

Podstatou ekologické zahrady je, že vše co ze země vzešlo, tak se do ní také vrátí a zužitkuje. Neméně důležitým aspektem je také skutečnost, že ekologická zahrada není udržována za pomoci chemických prostředků.

Jak založit ekologickou zahradu?

Při zakládání ekologické zahrady je důležité, aby zahrada nebyla vytržená z okolního prostředí, ale aby s okolní přírodou ladila. V zjednodušeném podání to znamená, že se nebudeme snažit pěstovat exotické rostliny v prostředí typické české krajiny.

Prvním krokem je tedy zhodnocení situace, jaké druhy rostlin rostou v okolí, jakou máme na zahradě půdu, zda můžeme vytvořit přírodní rybník na zachytávání dešťové vody a podobně.

Nejlépe je, když na zahradě již nějaké přirozené rostliny rostou. Od těch se můžeme odrazit při vytváření přírodních zákoutí, okrasných i užitkových částí zahrady.

Typickým přírodním prvkem české krajiny je rybník. Na zahradě ho může zastoupit malé přírodní jezírko, které bude sloužit jako zásobník dešťové vody, ale poskytne také místo pro život nejrůznějších živočichů, které jsou pro naši zahradu přínosní.

okrasným částem zahrady patří výsadba okrasných rostlin, mezi které patří také léčivé rostliny, jako levandule, divizna nebo měsíček lékařský. Právě měsíček lékařský zpestří zahradu svými oranžovými květy a zároveň z nich můžeme vyrábět léčivé masti. Zahrada tak bude krásná nejen na oko, ale bude také prakticky užitečná.

Užitkový prvek zahrady reprezentují ovocné stromy a keře, které nám přinesou chutné plody. Při založení ekologické zahrady mysleme také na založení přírodního kompostu, kterým budeme na podzim zahradu hnojit.

Na co při založení ekologické zahrady nezapomenout:

  • Zahradu rozdělíme na několik částí: okrasnou, užitkovou, ale také přírodní zónu, ve které mohou hnízdit ptáci a žít ještěrky, žáby a další živočichové.
  • V žádném případě nehnojíme ani rostliny neošetřujeme chemickými prostředky.
  • K vytvoření zahrady využijeme přírodní materiály, jako dřevo, mulčovací kůru nebo slámu.
  • Živiny zahradě dodáme kompostem a nejlépe hnojem.
  • Zahradu můžeme doplnit praktickým čmelínem. Chráněný český čmelák je výborným pomocníkem při opylování rostlin. Navíc čmeláci nejsou mimo svůj čmelín útoční nebezpeční.

Několik tipů, jaké bylinky mít na zahrádce

Mít k ruce čerstvé bylinky při vaření je radost, ovšem mít bylinky ze své vlastní zahrádky je ještě větší radost a mít léčivé bylinky je k nezaplacení. Poradíme vám tedy, co si zasadit i na vaši zahrádku.

Máta

Mátu jistě oceníte v teplých letních dnech. Dobře vychlazená voda s citronem a mátou je tím nejlepším a nejzdravějším osvěžením. V zimě ji naopak můžete využít na horký čaj pro zahřátí. Máta má krom využití v kuchyni také léčivé účinky. Pomáhá při problémech s nadýmáním nebo při zápachu z úst.

Petržel

Každá správná hospodyňka si neumí představit polévku bez kousku zeleného. Ano, petržel je tou pravou bylinkou do polévky. I z té nevšední a v celku nudné polévky, udělá výtečný pokrm k nedělnímu obědu.

Dobromysl

Dobromysl můžete využít jak na čaj, tak ale i dobře chutná v koláčích a nejrůznějších sýrových směsích. Pro uklidnění vašich nervů si můžete nať z dobromyslu přisypat také do horké koupele, ovšem POZOR! Teplota vody nesmí přesáhnout 38 stupňů.

Levandule

Snad každý ví, že levandule je nejlepším lékem na spaní. Zapomeňte na jakékoliv tabletky a raději si před spaním uvařte čaj z levandule, popřípadě si natrhejte tuhle rostlinku pod polštář.

Divizna

I přestože teploty na teploměru často šplhají v létě až k 30 stupňům a výš, mnozí jsou přesto nastydlí a trápí je kašel. Ano, klimatizace v práci, v autobuse či v restauracích nás dokáže pěkně potrápit. Potom však přijde na řadu divizna. Čaj z této bylinky vám pomůže od nachlazení a nepříjemného kašle.

Meduňka

Trápí-li vás věčné migrény a cítíte se pořád ve stresu, pak si na svou zahrádku zasaďte meduňku. Ta vám pomůže utišit vaše nervy na pochodu a zároveň zklidní celou vaši mysl.

A pokud přeci jen toužíte po čerstvých bylinkách a nepatříte k majitelům ekologické zahrady, pak si můžete některé z nich zasadit alespoň do truhlíků na balkon nebo za okno.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.