Podíváme-li se na různé barvy paprik a jejich tvary, fantazie kuchařů, ač se jedná o ženu či muže, začíná jásat. Kde by se všude daly použít a v jaké podobě. Grilované, dušené nebo jen tak nakrájené jako příloha. Syrové papriky nás obdaří velkým množstvím vitamínu C.
Ač je sušená paprika maďarským národním kořením, kde získala značnou oblibu a pěstuje se ve velkém, je nepostradatelná snad ve všech kuchyních. Rajčata, brambory a paprika se dostaly do Evropy díky Kryštofu Kolumbovi. Objevil Ameriku a též papriku. Zajímavostí je, že Evropané si vychutnávali čerstvé plody a pak je začali používat sušené a rozemleté jako koření. K přípravě guláše paprika neodmyslitelně patří. A proto není paprika jako paprika.
Sušených paprik je několik druhů a jsou odlišné svou ostrostí.
Červená paprika je v naší české kuchyni snad nejrozšířenější. Vhodná je pro milovníky velmi kořeněných pokrmů, jakou se vyznačuje maďarská a vídeňská kuchyně.
Jemně sladká paprika je málo ostrá, má tmavší barvu, ale zato velmi kořeněná.
Ostrá paprika má hnědavě červenou barvu a chuť pálivě ostrou. Musíme mít na zřeteli, že ji nikdy nedáváme do vroucího tuku. Zhořkla by tím a ztratila svou červenou barvu.
Delikatesní paprika je méně aromatické chuti a proto se hodí především do dietní kuchyně.