Lidí, kteří se zamýšlejí nad šetrností k přírodě, nad materiály a technologiemi, které použijí na stavbu svého nového bydlení, stále přibývá. Ceny energií stále rostou a jejich zdroje se vyčerpávají. Jsou však možnosti, jak energiemi šetřit nebo je i vyrábět. Vstupní investice do stavby mohou být vyšší, tyto náklady se však mohou velmi brzy vrátit. Navíc je možné podat žádost do programu Nová zelená úsporám a získat tak příspěvek na ekologické bydlení. Termín podání byl prodloužen do 31. 12. 2014.
Ekologické materiály na stavbu rodinného domku
Většina domů se u nás staví z klasických materiálů, což je cihla, pórobeton, panel nebo tvárnice. Novinkou je tzv. Ekopanel, který je ze slámy. Tento materiál má za sebou již padesátiletou historii, začalo se z něj stavět ve Velké Británii po druhé světové válce. Jedná se o vyzkoušený a levný materiál. Podobně máme u nás už dříve vyzkoušenou přírodní izolaci Canabest. Ekopanel má výborné tepelně izolační vlastnosti, oproti očekávání je téměř nehořlavý, je levný, manipulace s ním a instalace je velmi snadná.
Ekologické bydlení
Základem k přírodě šetrného bydlení je racionální přístup k celé stavbě. Ten začíná už samotným umístěním na pozemku a správnou orientací celého domu, kdy jde o využití slunečního svitu v obytných místnostech a umístění provozních prostor na severní stranu, kam slunce nesvítí. Dalším důležitým prvkem jsou technologie a energie používané k vytápění. Materiál, který kumuluje teplo, šetří náklady na vytápění, také se dají využít alternativní zdroje na vytápění – slunce, voda, vítr, země).
Financování energeticky úsporného bydlení
Stavba nového ekologického domu nebo rekonstrukce starší nemovitosti, která bude obsahovat energeticky úsporná opatření, může být financována ze stavebního spoření včetně úvěru ze stavebního spoření. Celá škála překlenovacích úvěrů umožní realizovat projekt i stavebníkům, kteří dosud nejsou klienty ČMSS.