Mít krásnou zahradu je přáním každého majitele domu. Květiny ji rozveselí, ale stromy jsou základ. Jedno staré přísloví říká: “Postav dům, zploď syna a zasaď strom“. My vám představíme nejoblíbenější okrasné stromy, které jsou vhodné do každého typu zahrady. Určitě si vyberete ten svůj.
Při výběru určitého typu stromu musíme vždy vycházet z rozměrů zahrady. Počítejte s konečnou velikostí. To znamená, jak bude strom vypadat v dospělosti. Předejdete tomu, že vzrostlý strom vám zastíní celou zahradu. Neméně je důležitá šířka koruny, a to v případě malé zahrady, kdy koruna může přerůst až na sousedův pozemek, což může být příčinou špatných sousedských vztahů.
Nepodceňujte typ kořenů. Když budeme chtít pod stromy pěstovat trvalky, není dobré vybrat druh stromu s mělkým kořenovým systémem. Půda by se vysušila a rostlinkám by se nedařilo. Další nevýhodou stromů s mělkými kořeny je poškození zahradní dlažby. Ale vše záleží na vašem rozhodnutí a vkusu.
A nyní slíbené nejkrásnější stromy včetně jejích výhod a nevýhod:
Třešeň japonská – chce slunečné stanoviště a dosahuje výšky 6 až 10 metrů. Výhodou je, že od dubna zkrášlí vaši zahradu záplavou růžových i bílých, plných i jednoduchých květů. Odrůd je mnoho, stačí si jen vybrat.
Trnovník akát – také má rád slunné stanoviště a vyroste do výšky až 9 metrů. Jedná se o poměrně robustní strom, ale má krásné zbarvení listů a dobře poroste i na suchých písčitých půdách. Nevýhodou je, že je jedovatý a má trny. Z kořenů vyrůstají odnože, které narušují dlažbu.
Okrasná jabloň – má-li slunné místo, tak vás červeně kvetoucí odrůdy potěší v dubnu a květnu svými květy, které rozzáří zahradu. Vysoká může být až 4 metry a výhodou je, že je vhodná do malých zahrad a nabízí vše, po čem zahrádkář touží – květy, plody a nádherné podzimní zbarvení listů. Mezi nevýhody se řadí strupovitost a opad listí.
Hloh obecný – miluje slunné až pohostinné stanoviště a svou výškou může dosáhnout až 7 metrů. V květnu nádherně rozkvete plnými červenými květy. Je vhodný pro sadbu do malých zahrad a předzahrádek. Pod ním je možno vysázet trvalky. Nevýhodou je, že hloh je náchylný na bakteriální onemocnění, kterému může velmi rychle podlehnout.
Magnólie – roste sice pomalu, ale přesto dosáhne výšky až 6 metrů. K výsadbě mé také ráda slunečné až polostinné místo. Řadí se mezi vzácné dřeviny odolné proti chorobám a škůdcům. V jarním období patří mezi nejkrásnější kvetoucí stromy. Jako nevýhodu lze zmínit, že v pozdějším věku tvoří velkou korunu a proto vyžadují poměrně hodně místa
Závěrem několik užitečných rad:
– Kupujte stromky pouze v ověřených zahradnických prodejnách a okrasných školkách.
– Nekupujte dřeviny bez jmenovky, protože na ní by měly být základní údaje – název, velikost, cena.
– Vybírejte stromy s rovným kmenem, bez poškození a bez náznaků choroby. Zkontrolujte listy, kořeny a kůru.
– Sazenice opatrně vyjměte z kontejnerů a zkontrolujte kořenový obal.
– Nikdy nekupujte rostliny s hnijícími, hnědými a suchými kořeny.