Podlahové vytápění není cenově nedostupné a naopak se v českých domácnostech objevuje stále častěji. Pokud si pohráváte s myšlenkou na vyhřátou podlahu i vy, budete se muset rozhodnout mezi teplovodní a elektrickou variantou. Pro oba typy vytápění jsou typické určité výhody i nevýhody. Podrobnosti jsme konzultovali s odborníky ze servisního centra ABAX a řemeslnického cechu EKOMPLEX.
K největším výhodám elektricky vytápěné podlahy patří menší celková tloušťka než u teplovodního, což může být rozhodující především u rekonstrukcí. Výhodou tlustší podlahy je naopak lepší akumulace tepla – místnost tak rychle nevychladne.
Specialisté z ABAXU – divize revize elektro Brno – dodávají, že elektrické podlahové topení je investičně méně náročné a lze ho instalovat kdekoliv. Tedy bez ohledu na využití místnosti a podklad. Zároveň je flexibilnější a umožňuje lokální vyhřívání vymezené plochy, a to s přesnou regulací.
Elektrický systém je velmi efektivní a většina elektrické energie je přeměněna na teplo.
Co se týče teplovodního vytápění, k nevýhodám patří obtížnější instalace a vyšší pořizovací náklady. Ve srovnání s elektrickým konkurentem však vyniká v souvislosti s provozními náklady. Ovšem pozor – v budovách s nízkými tepelnými ztrátami se návratnost investice do teplovodního systému prodlužuje. Někdy může být delší než životnost systému.
Pro nízkoenergetické novostavby je tedy obecně lepší elektrické podlahové vytápění. Díky zvýhodněné sazbě lze za elektřinu ušetřit nemalou částku. Ve starších objektech se hodí spíše pro lokální vyhřívání.
Jakou podlahovou krytinu?
Na otázku ohledně vhodné podlahové krytiny nám odpověděli řemeslníci z podlahářství Brno. Obecně je nejlepší krytinou dlažba, která je typická vysokou tepelnou vodivostí a dobře předává teplo. Špatnou volbou však není ani PVC, laminát, marmoleum či některé dřevěné podlahy Brno. Podstatné je, aby podlahová krytina odpovídala možnostem deklarovaných výrobcem podlahového vytápění.