Jak a čím správně natírat zahradní nábytek a doplňky?

Zahradní lavička, zdroj: pixabay.com

Jaro je nevhodnější dobou pro veškeré úpravy zahrádek a jejich příslušenství. Venku se krásně otepluje a nám se hned pracuje s větší radostí. Mnoho rostlin ještě nestačilo pořádně vyšvihnout své nové výhonky a nechává své opěrné ploty, pergoly či treláže pěkně odkryté. A právě o ošetření těchto okrasných doplňků naší zahrady si nyní povíme.

Většinou si příliš lámeme hlavu nad tím, jakou vhodnou nátěrovou hmotu máme zvolit. Paleta nabízených prostředků je široká. Od nátěrů vodou ředitelných, olejových, fermežových, lihových, nitrocelulózových až po lihové či epoxidové. S výběrem nám většinou poradí zkušený prodejce, na kterého se můžeme spolehnout.

Čemu nevěnujeme příliš pozornosti je ovšem náčiní, se kterým budeme pracovat. Máme zvolit štětec kulatý, plochý, s přírodními či umělými vlákny? Nebo raději sáhneme po válečku? Ale po kterém? S plyšovým potahem nebo pěnový? Základní vlastnosti Vám vysvětlíme.

Štětce

Za nejkvalitnější štětce se považují ty, které mají štětiny z přírodních vláken. Ty jsou velmi pružné a výborně zadržují barvu. Pro normální natírání nám však bude stačit štětec vyrobený z kombinace štětin a syntetických vláken. Speciální štětec pro natírání vodou ředitelných barev poznáme, že jsou jeho vlákna na koncích roztřepena.

Kulaté štětce

Používáme je převážně na pomalu zasychající barvy, jakými jsou olejové, syntetické či fermežové nátěrové hmoty. Kulaté štětce se prodávají podle svého průměru. Obvyklé průměry jsou od 7 mm do 40 mm.

Ploché štětce

Upotřebíme na rychle schnoucí a snadno roztíratelné nátěrové hmoty, jakými jsou vodou ředitelné, lihové, nitrocelulózové či epoxidové prostředky. Ploché štětce jsou obchodně označovány podle své šířky, která se označuje v palcích (“). Nejběžnější míry jsou od 1“ do 35 palců. Jeden palec (“) je 25 mm.

Válečky

Natírat pomocí válečků je nejlépe velké, hladké a málo členité povrchy. Válečkem můžeme také snadno natřít drátěné pletivo plotu. Povrchů válečků opět máme několik druhů. Nejběžnější jsou plyšové a pěnové povrchy válečků. Výjimkou však nejsou ani kožešinové válečky.

U plyšových potahů také rozlišujeme délku jejich vláken. Výbornou savostí a roztíratelností disponují vlákna dlouhá od 18 do 24 mm. Hodí se hlavně na hladké fasádní a interiérové nátěry.

Na nerovné a drsné plochy sáhneme po polstrovaném válečku s tloušťkou okolo 6 až 9 mm.

Chceme-li natírat šetrně a bez zbytečných stříkanců, zvolíme plyšový potah s délkou vláken v rozmezí 12 až 13 mm.

Lakujeme-li například nábytek, nejvhodnějším válečkem ve výběru bude pro nás s vlákny dlouhými okolo 5 mm.

Speciálním typem pro lakování jsou pak válečky pěnové. Více pórovité pěnové válečky zanechávají takzvaný pomerančový povrch. Méně pórů nám zaručí hladší povrch lakované věci.

Přejeme hodně zdaru při zvelebování zahradních doplňků a šťastnou ruku při výběru pomocníků.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.