Kaligrafie byla před vynálezem knihtisku nejrozšířenějším způsobem vyjádření. Profesionální písaři uměli zaznamenat důležitá sdělení panovníků, ovšem kaligrafové pozvedli pouhé psaní na uměleckou tvorbu. Kaligrafie není pouhým krasopisem, jedná se o nápadité ztvárnění textu, nápisu, popisky, jež je mnohdy ovlivněno náladou a momentální fantazií jednotlivého tvůrce.
I v dnešní technické době, kdy psát kolikrát neumějí ani školáci, se zdá být ruční psaní na ústupu. Opak je pravdou. Krasopis i moderní kaligrafie mají své čestné místo v kancelářích, grafických studiích i při běžné domácí práci. Nakreslete si vlastní navštívenku, nápis na brance u domu či jmenovku na schránce s pomocí kaligrafie, uvidíte, že budete mít úspěch.
Umění kaligrafie se lze jednoduše naučit
Zaujalo vás téma kaligrafie, ale nevíte, jak na to? Můžete se přihlásit do kurzu, kde se krasopis s uměleckým podtextem vyučuje, následně si pořídit speciální potřeby – psací pera i diáře a trénovat si možnosti výtvarného psaní. Různé techniky na pomezí písma a ilustrace se vyučují v mnoha městech České republiky. Během pár lekcí už budete vědět, jak se dají vyrobit pozvánky, nápisy a loga s vyjádřenými emocemi. Většinou se vyučuje anatomie písmenek, pak slova a následně věty. Důležitými pomůckami pro krasopis jsou například zkosený hrot, brush, pero a tuš.
Takzvané brush peny jsou psací potřeby s flexibilním hrotem. Dále jsou užitečné akvarelové fixy nebo profesionální štětce s velkým štětkovým hrotem. Díky těmto různě nastavitelným hrotům lze snadno, pouze změnou přítlaku, vykreslovat silné i tenké čáry – a tak vznikají jedinečné, dokonalé texty. Kdybyste nevěděli, jak vytvořit ozdobné texty, vězte, že existuje takzvaná falešná kaligrafie, kdy se namísto silné čáry nakreslí obrys, jenž se pak vyplní barvou.