Jaro se pomalu blíží a s ním přichází čas přípravy zahrádky na novou sezónu. Prvním krokem pro všechny zahrádkáře většinou není příprava půdu, ale vybalení zazimovaného zahradního nábytku a příprava posezení. Co ale dělat, když zahradní nábytek již není to, co býval?
Také se vám stalo, že v první jarní dny důkladně zametete podlahu v altánu, vše vymyjete a s chutí jdete rozbalit zazimovaný zahradní nábytek. Jenže nastane zděšení. Plastový zahradní set ztratil barvy nebo se na něm udělaly nevzhledné fleky, které nejdou ničím odstranit. Veškerá radost je pak v mžiku pryč.
Léta používání a především UV záření se na plastovém zahradním nábytku negativně promítne nejen vyblednutím barevného odstínu, ale také celkovým zkřehnutím konstrukce. Proto při výběru zahradního nábytku raději vsaďte na přírodní materiály.
Výhody zahradního nábytku z masivu
Začátkem 90. let byl sice plastový zahradní nábytek v módě. Nyní je ale trend opačný. A to návrat k přírodním materiálům. Vždyť pod altán nebo do pergoly prostě patří dřevěný nábytek a ne pouze plastové náhražky.
Ničím nezaměnitelná přírodní struktura dřeva, bytelná konstrukce a příjemný pocit ze sezení, tím vším vyniká masivní zahradní nábytek. Ten je vhodný jak do interiérů, tak i na terasy a do altánků. A právě do přírodního prostředí dřevěný nábytek skvěle zapadne.
Pokud je nábytek ošetřen lakem, pak bez problémů může být vystaven dešti a povětrnostním vlivům. Zároveň se nemusíte obávat, že se lavice z masivu po pěti letech rozpadne. Vše ale chce svou péči.
Jak se o nábytek z masivu starat?
Aby zahradní nábytek z masivu vydržel dlouhá léta, je nutné se o něj náležitě postarat. Dřevěné stoly i židle by především měly stát na vydlážděné nebo struskou vysypané podlaze. V žádném případě nesmí stát ve vodních kalužích nebo na podmáčené půdě. Postupně by nohy nábytku začaly jímat vlhkost a došlo by k hnilobě.
Sluneční záření i déšť vrstvu laku částečně oslabí. Proto stoly i židle z masivu každý rok zkontrolujte. Objevíte-li porušení laku nebo celkovou sešlost, pak nábytek přelakujte. Většinou je lakování nutné jednou za dva až tři roky. Místo lakování lze zvolit speciální voskové oleje a přírodní napouštědla, která dřevu vrátí původní svěžest a zároveň materiál ochrání.
Na zimu, jako vše ostatní ukliďte na suché místo. Díky této péči vás budou židle a stoly z masivu těšit dlouhá léta. A nebudete muset řešit nevzhledné fleky, ani ztrouchnivění materiálu.