Některé věci se nevyplácí odkládat. Například boj s obávaným dřevokazným hmyzem jménem tesařík. Pokud máte pocit, že se pustil i do vaší střechy nad hlavou – začněte situaci urychleně řešit. Jinak vám zbydou oči pro pláč, to až budete muset řešit rekonstrukci krovu. A vzhledem k tesaříkovu apetitu je něco takového velmi reálné. Jak ho identifikovat a následně zlikvidovat?
Tesařík nepatří k největším nočním můrám chatařů a chalupářů pro nic za nic. A samozřejmě se může objevit také v zánovní dřevostavbě, ostatně stejně jako dřevomorka či kterýkoliv jiný škůdce. Podstatné je, že si brouk nedělá servítky a bez obalu hloubí v napadeném dřevě spletitou síť chodeb, která postupuje čím dál hlouběji.
Původcem zla není dospělý jedinec, ale larva. Ta se může vyvíjet třeba i deset let a po celou dobu neúnavně požírá dřevo uvnitř trámů či jiných prvků. Chemické povrchové ošetření však není příliš efektivní – obvykle se k dřevokaznému hmyzu vůbec nedostane.
Opravdu je to on?
Jak poznáte, že se u vás doma opravdu usadil tesařík krovový? K tomu, abyste bezpečně identifikovali známého škůdce, naštěstí nepotřebujete doktorát z oboru entomologie. Brouk dosahuje délky 1-2 cm a je pro něj typické smolně hnědé zbarvení. Na středu krovek, do jejichž poloviny sahají tykadla, má dva téměř nezřetelné příčné pruhy.
Dává o sobě vědět
Pokud jste poblíž inkriminovaného místa nespatřili dospělého jedince, pravděpodobně se o tesaříkovi dozvíte podle jemných pilin a drti v okolí napadených míst. Další indicií je specifické chroustání, které uslyšíte v brzkých ranních hodinách, kdy je hmyz nejaktivnější.
Jak tesaříka zlikvidovat?
V souvislosti s likvidací tesaříka se nabízí nejrůznější postupy, jejichž efektivita závisí na stupni napadení. Moudrá rada zní: neponechávejte nic náhodě a raději se rovnou obraťte na odborníky, kteří si s larvami tesaříka spolehlivě poradí. Pravděpodobně k tomu použijí mikrovlnné záření, tlakovou injektáž nebo plynování.