Elektřina je v rozvinutých zemích naprostou nezbytností pro domácnosti i firmy. Češi sice rádi tráví víkendy a volné dny na chatách, které často nejsou připojeny k rozvodné síti, doma si ale rádi dopřávají veškerý komfort, který s sebou přináší civilizace. Pro plnohodnotné využívání nejrůznějších elektrospotřebičů je ovšem třeba správně navržená a kvalitní elektroinstalace.
Rozvody elektřiny nemusí řešit jen majitelé novostaveb. I starší budovy bývá třeba přizpůsobit požadavkům moderní doby
Nároky lidí průběžně stoupají. V současnosti se jen málokterá domácnost spokojí pouze s pračkou, ledničkou, televizí a několika málo drobnými elektrospotřebiči. Běžným standardem se stala myčka, sušička a mikrovlnná trouba, každý člen rodiny má běžně vlastní počítač a mobilní telefon. Opravdový boom zažívají elektrokola a elektrokoloběžky, na silnicích přibývá elektromobilů. Návrhy elektroinstalací navíc musejí odpovídat platným normám. Ty mimo jiné upravují použití jističe, proudového chrániče, zemnění prvků nebo umístění zásuvek a vypínačů v kuchyni a koupelně.
Veškeré odborné práce jsou doménou specialistů v oboru
Projekt může vypracovat pouze kvalifikovaný odborník, to samé platí i pro samotnou realizaci prací. Majitel nemovitosti by však měl vždy specifikovat své individuální požadavky, například zabezpečovací zařízení, elektronické zámky, ovládání žaluzií, připojení čerpadla, klimatizace, ovládání vstupní brány. Nelze opominout ani venkovní rozvody. Elektrikář vyber vhodné kabely a vodiče, rozhodne, jaké jističe zvolit a vyřeší zapojení do rozvaděče.
Po dohodě s elektrikářem lze některé úkony zvládnout i svépomocí
Češi jsou národem kutilů, s narůstající inflací navíc lidé hledají cesty, jak ušetřit. Ti, kteří nechtějí nebo nemohou investovat vysoké částky, mohou umístit kabely sami. Je však třeba důsledně se držet návrhu. ČSN 33 2130 stanovuje horizontální a vertikální zóny pro umístění kabelů, které sice nejsou závazné, usnadní ale případné opravy i montáž nábytku, obrazů a doplňků do zdi. Vedení ve stropech a podlahách upravuje ČSN 37 5245. Specifická pravidla platí v koupelně. Kabely se obvykle umisťují do drážek vyřezaných do zdiva, slaboproudé a datové kabely musí být umístěny v chráničce. Nutné je vytvořit i otvory na elektroinstalační krabice. Samotné zapojení by však už měl zajistit kvalifikovaný elektrikář.