Je velmi zdravá, ale není až tak světoznámá. Přesto se v této drsné zemi můžete dobře najíst. Jako u většiny severských států je její jídelníček zaměřen na ryby, které se objevují na stole několikrát do týdne, a na dary moře. Velmi oblíbený je losos, který se připravuje na mnoho způsobů. Dále pak pstruh, treska, sleď nebo slaneček.
Velmi častou ingrediencí při úpravě pokrmů je kopr. V hlubokých lesích Švédska se vyskytuje vysoká, a proto je zde i mnoho jídel ze zvěřiny. Mezi oblíbené pochoutky patří sobí nebo jelení maso, které se připravuje v podobě ragú, pečené či grilované. Pro zjemnění chutě jsou častou přílohou brusinky, které jsou používány také do džemů, koláčů, dezertů a k přípravě domácích limonád.
Oblíbenou přílohou jsou brambory, ale i těstoviny. Švédové milují zeleninu a pak také pečivo, sýry, jogurty, cereálie či obilné kaše, které nejčastěji podávají ke snídani.
Obyvatelé Švédska jsou velcí labužníci a to dokazuje i fakt, že například ve Stockholmu je přes 1500 restaurací. Určitě taky znáte smörgasbord, největší švédský vynález v oblasti gastronomie. Nevíte, co to je? Přece klasický „švédský stůl“. V restauracích, které nabízejí smörgasbord, se stoly prohýbají pod tíhou jídla – můžete si pochutnat na nejrůznějších darech moře, klobáskách, vejcích, sýrech a ovoci.
Vyjmenujme pár typických švédských jídel:
- Köttbullar (masové kuličky) v omáčce
- Jansonss Festelse (pokušení Janssona) – zapečené brambory s ančovičkami a se smetanou. Jde o jídlo pro slavnostní příležitosti.
- Fruktpaj (ovocný Paj) – jablečný dort
- Matjesill (matjesy) – naložené filety matjesa podávané s brambory.
Všechny alkoholické nápoje, které mají více než 3,5% alkoholu, lze koupit pouze ve speciálních prodejnách – tzv. Systembolaget, rozhodně ne v supermarketech, jak jsme zvyklí u nás. To platí i pro švédský národní nápoj Akvavitt obsahující až 45% alkoholu. Navíc je alkohol velmi drahý. Asi ne náhodou jsou Švédové spolu s Finy a Nory světovými přeborníky v pití kávy.
Celkově shrnuto jejich kuchyně je známá svým důrazem na zdravou výživu. Pečlivě se hlídá obsah tuků, který nesmí nikdy překročit 11%.
Za své zdravé stravování jsou Švédové odměněni. Muži se dožívají v průměru 76 let a ženy přes 83 let.
Masové kuličky (Köttbullar)
Co budeme potřebovat:
na kuličky: 1 kg mletého hovězího masa, 2 cibule, sůl, pepř, trochu strouhanky, 2 lžičky Solamylu, 3 žloutky, 1 lžičku sardelové pasty, 250 ml šlehačky, olej na smažení
na omáčku: trochu vývaru z bujónové kostky, 200 ml smetany, hladká mouka
Příprava:
Z přísad zpracujeme hustší hmotu a tvoříme kuličky o průměru 2,5 cm. Můžeme je osmažit na pánvi, a nebo upéct asi 30 minut v horké troubě na pekáči s vyšším okrajem lehce zakápnuté olivovým olejem. V tomto případě použijeme výpek jako základ omáčky, přidáme smetanu s troškou hladké mouky, dochutíme solí a pepřem. V opačném případě použijeme místo výpeku bujón.
Jako přílohu podáváme vařené brambory nebo hranolky.
Tip: nezapomeňte je servírovat s brusinkami
Marinovaný losos s koprem na studeno
Co budeme potřebovat:
600 g filetu lososa s kůží, 300 g mořské soli, 300 g krystalového cukru, svazek čerstvého kopru, drcený pepř, 6 lžic olivového oleje, šťávu z citronu
Příprava:
Cukr smícháme se solí a nadrceným pepřem. Polovinu této směsi rozložíme na plochou mísu a na ni položíme rybu kůží dolů, pokapeme olivovým olejem a zasypeme nasekaným koprem a druhou polovinou směsi. Maso necháme v chladu do druhého dne odležet, pak vyndáme z marinády, lehce opláchneme, osušíme, posypeme sekaným koprem a zakápneme směsí citronové šťávy a oleje. Podáváme s majonézovou nebo hořčičnou omáčkou, pečivem a klínky citronu.