Nevíte, co si vysadit na Vaší zahrádce? Nebo snad máte pár volných květináčů na balkóně? Pak bylinky jsou to pravé ořechové. Není totiž nic lepšího, než když je chuť Vašeho jídla dotažena k dokonalosti, a to právě díky čerstvým bylinkám.
Kopr
Jedná se o šedozelenou jednoletou bylinu, která kvete od června do září malými žlutými květy a dorůstá výšky až 1 m. Kopr se vyznačuje svojí výraznou charakteristickou vůní. Využít ho můžeme v teplé i studené kuchyni, a to hlavně při přípravě ryb, zvěřiny, drůbeže, skopového masa nebo omáček. Koprem můžeme ochutit i saláty, polévky a různé nálevy a zálivky.
Bazalka
Další bylina je stálezelenou rostlinou nebo keřem s aromatickou vůní. Získaný olej z bazalky se získává ze semen lisovaných za studena. Často se používá na ochucení drůbeže, vaječných a houbových pokrmů, ryb, omáček a zeleniny, především rajčat. Čerstvá se přidává až ke konci vaření, protože jinak zhořkne.
Máta
Kromě Jižní Ameriky a Antarktidy roste máta snad na všech kontinentech, hlavně v severní oblasti mírného a subtropického pásu. Tato bylina má hojné využití jak v léčitelství, medicíně, tak i v potravinářství. Čerstvá i sušená se přidává do polévek, omáček, jogurtových dresinků, zákusků s čokoládovou polevou, ale dobrá je i k masu, rybám a drůbeži. Sušenou lze ochucovat i nádivku do lilků, paprikových lusků nebo rajčat.
Rozmarýn
Další stálezelenou výrazně vonící bylinou, která dorůstá až do výšky 2 metrů, je rozmarýn. Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými až modrými kvítky. V kuchyni se používá v čerstvé i sušené podobě, a to často ve spojení s česnekem, olivovým olejem a olivami. Jeho výraznou chutí a vůní se hodí ke všem masitým pokrmům, hlavně pak k jehněčímu.
Šalvěj
Bylinou, která se snad nejvíce hodí k masu, je šalvěj. Jedná se o silně aromatickou rostlinu polokeřovitého vzhledu, která kvete v měsících květen až červenec. Její výrazně nahořklá chuť se výborně hodí k tučnému husímu, telecímu a vepřovému masu. Často se používá do klobás a jiných uzenin nebo do omáček na těstoviny. Větší listy lze napíchnout na špízy mezi kousky masa a zeleniny.
Meduňka
Na vůni i ozdobu je dobré pěstovat i bylinu zvanou Meduňka. Ta dorůstá do výšky 70 – 150 cm, kvete v červnu až srpnu a její listy voní po citrónu. Používá se k dochucování omáček, salátů, masa a dezertů. Hodí se i ke zdobení nápojů nebo moučníků.
Libeček
Celerově aromatická rostlina s tlustým rozvětveným oddenkem a dlouhými kořeny je velmi často, díky chuti jejích listů, přirovnávána k maggi. Opět se v našich kuchyních objevuje v čerstvé i sušené podobě. Skvěle se hodí do polévek, omáček, pomazánek a masových i luštěninových pokrmů. Přidává se i do salátů nebo k vařeným bramborám.