Jak dnes chtějí bydlet Češi? Preferují menší byty, a to nejen v Praze

Zdroj: Finep.cz

Podlehl snad český národ minimalismu? Nikoliv, ale při pohledu na ceny nových bytů jsou požadavky průměrného zájemce o vlastní bydlení logické: menší byty jsou cenově dostupnější, a proto rok od roku žádanější. Podle statistik tvoří jedno až dvoupokojové byty přes sedmdesát procent celkového objemu prodaných nových bytů v Praze. Malé bydlení přitom shání i mimopražští, trend neminul ani Brno, Plzeň a Olomouc.

Doby, kdy mělo bydlení v Praze průměrně sedmdesát metrů čtverečních, jsou minulostí. Nedostatek finančních prostředků Čechy dohnal ke skromnosti, tedy alespoň co se týče životního prostoru. Momentálně má průměrný poptávaný byt o deset až patnáct metrů čtverečních podlahové plochy méně a odborníci jednohlasně tvrdí, že v příštích letech budou byty ještě o něco menší. Developerům nezbude, než se poptávce přizpůsobit a v praxi díky tomu nabídnou více bytových jednotek.

Zdroj: Finep.cz

Nové byty se začaly zmenšovat v roce 2016 – ruku v ruce se zdražováním. Průměrná podlahová plocha bytu 1+kk byla před třemi lety 35 metrů čtverečních, dnes má o pět metrů méně. Dvoupokojovým bytům v průměru ubyla z původních 60 metrů čtverečních rovná desetina. Výjimkou dnes nejsou ani malometrážní byty s obytnou plochou kolem 17 – 18 metrů čtverečních.

Menší byty jsou přitom paradoxně dražší (s ohledem na cenu za metr čtvereční plochy). Průměrná cena metru čtverečního v pražském jednopokojovém bytě se momentálně pohybuje zhruba 15 tisíc korun nad průměrem. Důvodem je především zvýšená poptávka, která – jak se zda – hned tak neopadne. Zájem o menší byty naopak roste a odbyt větších bytů klesá. Prodej rodinných domů si stojí přibližně stejně, ale i zde lze pozorovat tlak na menší podlahovou plochu.

Zdroj: Finep.cz

Jedním z klíčových důvodů, proč je o malé byty zájem, není pouze cena, ale fakt, že roste počet single domácností. Lidé bez rodiny nepotřebují tolik životního prostoru, a navíc tráví mnohem více času mimo domov.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.