Jak správně pěstovat limetku a cedrát?

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

Citrus limetta je dalším z citrusů, o kterém si v miniseriálu o citrusech povíme. Stromek limetky je velikostí, ale i růstem hodně podobný citroníku.

Listy má prohnuté do tvaru lodičky a oplývá malými, kulovitými plody, které dozrávají po celý rok. Limetka má zelenou až zelenožlutou barvu. Používá se místo citronu k dochucení nápojů a jídel.

Limetka výborně roste a plodí v bytech, i když má vyšší nároky na teplo než citroník. Jestliže dáme limetku ven, špatně snáší větrná místa. Během zimování hnojíme limetku pravidelně jednou do měsíce. Citrus limetta po tepelných šocích shazuje své listy.

Na výchovný řez reaguje poměrně dobře, avšak je náchylná k zasychání tenkých řezaných větviček.

U rozmnožování se doporučuje limetku naroubovat na pomerančovník, citroník nebo citranž, protože z rozmnožených řízků má tendenci růst pomaleji.

Cedrát (Citrus medica)

Cedrát roste jako keř, ale také jako strom a může dorůst až do tří metrů. Jeho velké plody vydrží na rostlině i několik týdnů. Vynikají silnou kůrou a využití mají stejné jako citrony.

Všechny odrůdy mají podobné nároky na pěstování jako citroník. Díky svému většímu růstu potřebuje cedrát větší nádobu a častější přesazování, obzvlášť do tří let stáří.

Jestliže pěstujeme cedrát v květináči bez opory, měli bychom jej ukotvit k opěře. Svou tíhou se může cedrát převrátit. Stejně tak je vhodné umístit cedrát ke stěně pergoly, pro lepší zafixování větviček cedrátu na samotnou konstrukci. Cedrát má velké plody s tendencí zlomení větví pod jejich tíhou.

Cedrát se nejčastěji rozmnožuje pomocí zakořeněných řízků. Pozor si hlavně dejme na chladnější teploty, na které je cedrát náchylnější než citroník.

 

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.