Sezónní zahradní technika celou zimu odpočívala. Pokud jste ji řádně uložili a vyčistili již po sezóně, máte napůl vyhráno. Osvojit si základní pravidla údržby, se kterými budou vaše zahradní stroje jako ze škatulky, zvládne každý. A když vše nefunguje, jak by mělo, je dobré obrátit se na odborníky a navštívit autorizovaný servis, kde se zahradní technice dostane odborné péče. Další důležité tipy pro základní údržbu zahradní techniky, které zvládnete i sami, přináší Tomáš Nevečeřal, produktový specialista společnosti Husqvarna.
„Sortiment zahradní techniky zahrnuje širokou škálu strojů, a přesto stačí dodržovat několik základních pravidel pro její údržbu k tomu, aby vždy odváděla perfektní práci a spolehlivě fungovala mnoho let. Před sezónou je také vhodné využít služby servisních středisek Husqvarna, pokud si na takovou práci sami netroufnete. Základní údržba zahradní techniky však není žádná věda a vyplatí se ji nepodceňovat,“ říká Tomáš Nevečeřal a připojuje sedm základních kroků, díky kterým budou stroje v průběhu celé sezóny šlapat jako hodinky.
Krok č. 1 – Bezpečnost především
Bezpečnost práce je třeba dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbové práce proto provádějte při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.
Krok č. 2 – Čistění
Při práci se zahradní stroje zašpiní, a tak by čištění mělo být součástí jejich běžného provozu. Nejlepší je provádět ho hned po skončení práce, než nečistoty zaschnou. Nejde pouze o estetické hledisko, ale rovněž o ochranu proti korozi. Pozor dejte na zbytky trávy nebo větviček. Některým částem strojů je potřeba věnovat větší pozornost – různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky použijte navlhčený hadřík a poté stroj do sucha utřete. Mastná místa snadno vyčistíte benzinem. U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem.
Krok č. 3 – Prohlídka stroje a jeho částí
Po očištění stroje ho ještě důkladně prohlédněte, zjistíte jeho opotřebení, poškození. U sekaček věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je nebo vyměňte za nové. U traktorů a riderů využívaných celoročně dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou zničené. U motorových pil věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.
Krok č. 4 – Palivo a mazání strojů
U zahradních strojů poháněných benzínem nebo jeho směsí s olejem je při delším odstavení nutné vyprázdnit palivovou nádrž. Palivo v nádrži sekačky či vyžínače ztrácí svoji kvalitu a může dojít k tomu, že stroj půjde špatně nastartovat nebo se dokonce poškodí motor. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů. U stále populárnějších akumulátorových výrobků je to jednoduší – stačí pouze dobíjet baterii.
Krok č. 5 – Promazání a impregnace
Pohyblivé části zahradní techniky (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promažte olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky můžete ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.
Krok č. 6 – Pro řezací části strojů
Řezací částí zahradních strojů je třeba čas od času nabrousit. Tomu je třeba věnovat pozornost u motorové pily, aby vždy byla ostrá jako břitva. U strojů sekajících pomocí struny je profesionálním trikem strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží svou pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.
Krok č. 7 – Uskladnění zahradní techniky
Zahradní techniku skladujte v suchých a dobře větraných prostorách. Proti prachu ji můžeme chránit speciálními prodyšnými plachtami.